Dnia 5 października 2023 r. klasa 3B pod opieką pani prof. A. Bednarczyk i dr. W. Kofty pojechała na wycieczkę do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze oraz Muzeum Pozytywizmu w Gołotczyźnie.

W pierwszym z tych miejsc pani przewodnik opowiadała o życiu jednego z trzech wieszczów polskiego romantyzmu – Zygmunta Krasińskiego. W Opinogórze zwiedziliśmy neogotycki zameczek, dwór, oficynę dworską, powozownię oraz kościół, w którym mieści się panteon grobowy rodu Krasińskich. Na zakończenie tej części wycieczki zjedliśmy szarlotkę i wypiliśmy ciepłą herbatę.
Na terenie Muzeum Pozytywizmu obejrzeliśmy czasową wystawę „Orient w polskim zwierciadle – wpływy tureckie na kulturę sarmacką”, która prezentowana jest w dworze Aleksandry Bąkowskiej. Następnie zwiedziliśmy dworek drobnoszlachecki. Ostatnim punktem programu była wizyta w domu Aleksandra Świętochowskiego, czołowego przedstawiciela polskiego pozytywizmu. Był on twórcą założeń programowych pozytywizmu, opierających się na dwóch hasłach: „pracy organicznej” i „pracy u podstaw”. Poznaliśmy biografię Aleksandra Świętochowskiego i jego działalność we współpracy z Aleksandrą Bąkowską, z którą wspólnie założyli szkoły rolnicze dla dziewcząt i chłopców.
Wycieczka pomogła nam poszerzyć wiedzę o epokach literackich omawianych na języku polskim. Mimo chłodnej pogody miło spędziliśmy czas.

Tekst: Weronika Grauer, kl. 3B
Zdjęcia: Zofia Iwanowska, kl.3B

IMG_9055
IMG_9058
IMG_9110
IMG_9120
IMG_9127
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5