W dniach 24-25 marca 2023 r. na Uniwersytecie Warszawskim odbył się finał VII edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, której temat przewodni brzmiał „Służby specjalne w systemie bezpieczeństwa państwa”.

W piątek uczniowie napisali test wiedzy i uczestniczyli w ciekawych wykładach i spotkaniach. W sobotę odbył się quiz, w którym udział wzięła najlepsza dwunastka uczniów z całego kraju według wyniku z testu, a wystartował w nim Kamil Kocjan z kl. 4D.

Ostatecznie w tej edycji tytuły uzyskało pięciu naszych uczniów:

pod opieką dr Marty Rojewskiej
1. Kamil Kocjan (4D) – tytuł laureata i 6. miejsce,
2. Rafał Marchwacki (4A) – tytuł laureata,
3. Igor Jobski (3A) – tytuł finalisty,
4. Jakub Jaskulski (1A) – tytuł finalisty;

pod opieką prof. Danuty Polko:
5. Karol Rosik (1A) – tytuł finalisty.

Ponadto VII edycji Olimpiady towarzyszył Konkurs o nagrodę specjalną Prezydenta RP Andrzeja Dudy. W dniu 09.02.2023 r. Kapituła Konkursowa złożona z przedstawicieli Komitetu Głównego Olimpiady oraz pracowników Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Kapitule przewodniczyli gen. dyw. Andrzej Reudowicz – Doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego oraz prof. dr hab. Wojciech Jakubowski – Przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. Zgodnie z regulaminem Konkursu Komitety Okręgowe zakwalifikowały w sumie 19 prac uczestników etapu szkolnego napisane na temat „Aktualność Strategii Bezpieczeństwa Narodowego 2020 w aspekcie obecnych zmian środowiska bezpieczeństwa w Europie”, a spośród nich Kapituła dokonała wyboru najlepszej. Kamil Kocjan otrzymał nagrodę specjalną Prezydenta RP w Konkursie.

Tekst i zdjęcia: dr M. Rojewska

owobio1