W poniedziałek 30.01. klasy: 1F oraz 1B uczestniczyły w warsztatach BioCEN pt. „Zajrzyj do wnętrza komórki” na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczennice i uczniowie mieli możliwość zaobserwowania pod mikroskopem komórek, które wcześniej samodzielnie pobrali ze swojej jamy ustnej. Oprócz regularnych komórek, u jednej z uczennic można było zobaczyć nietypową komórkę, z której wypadł materiał genetyczny, co wywołało zachwyt młodych biologów. Uczniowie przeprowadzili również doświadczenie, które sprawdzało działanie substancji Sigma na komórki eukariotyczne. W doświadczeniu użyli niebieskiego barwnika, który pomógł zlokalizować pęknięcia w błonie komórkowej wywołane właśnie szkodliwym dla komórek eukariotycznych działaniem substancji Sigma.
Warsztaty stanowiły świetne podsumowanie wiedzy nabytej podczas lekcji biologii oraz jej rozszerzenie.

Tekst: Maria Strzelczyk, 1F
Zdjęcia: Anna Tomalak-Włodarska, Wawrzyniec Kofta