W tegorocznym kalendarzu Władkowego Tygodnia Kultury Dzień Nauk Ścisłych przypada we wtorek, 7 lutego, dokładnie w Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to doskonała okazja do wspólnego świętowania i szerzenia wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa w sieci.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) jest obchodzony z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Akcentowanie tego dnia na całym świecie ma na celu inicjowanie i upowszechnianie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i nastolatków do sieci, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online, a także promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Organizatorzy akcji w Polsce przygotowali dla wszystkich zainteresowanych wiele wydarzeń towarzyszących takich jak Gala DBI, webinaria, kreatywne lekcje DBI oraz materiały edukacyjne.

Gala DBI organizowana jest hybrydowo dokładnie 7 lutego 2023 roku, dostępna dla każdego z ciekawym programem wykładów. Prelegenci od godziny 11:00 mówić będą między innymi o sztucznej inteligencji w Internecie oraz twórczej profilaktyce cyberzagrożeń. Bezpłatny udział w Gali zapewni transmisja online na stronie dbi.pl oraz facebook.com/bezpiecznyinternet.

Zainteresowani tematem będą mogli również skorzystać aż do końca marca 2023 roku z przygotowanej serii popołudniowych webinariów prezentujących konkretne narzędzia i tematy, które mogą być wykorzystane do edukacji o bezpieczeństwie w Internecie. Cyberprzemoc w szkole, Bezpieczeństwo w sieci – systemowa rola szkoły – webinar dla dyrektorów szkół, Jak troszczyć się o swój dobrostan z wykorzystaniem uważności to tylko niektóre propozycje. Szczegóły dostępne na stronie Webinary DBI | SaferInternet.

Innym ciekawym elementem wspierającym tegoroczne obchody i edukację o bezpieczeństwie w Internecie są przygotowane lekcje DBI online do wykorzystania podczas zajęć szkolnych, lekcji wychowawczych i innych form aktywności dostępne na stronie Lekcje DBI | SaferInternet. Dzięki opracowanym lekcjom można dowiemy się jak radzić sobie z dezinformacją w sieci, czym jest aktywizm online lub też cyfrowy ślad.

Zachęcam do wspólnego świętowania i edukacji na rzecz bezpiecznego środowiska online!

Autor tekstu: Rafał Chaciński, klasa II C

Źródło grafiki: https://www.saferinternet.pl//foto//DBI%202019/DBI2022/DBI2023/materialy2023/_2600x1500DBI2023_Plakat_szablon.png