W poniedziałek 17 listopada w naszej szkole odbył się wykład Pani prof. dr hab. Ewy Bartnik - genetyk i przedstawicielki Rady Upowszechniania Nauki PAN. Wykładu wysłuchały klasy: 1B, 1F, 2B, 3B i 4B.

Prelekcja Pani Profesor dotyczyła genetycznego podłoża chorób nowotworowych. Mieliśmy okazję dowiedzieć się, jak powstają nowotwory i jaki wpływ na ich rozwój ma dziedziczenie genów. Na początku nasz gość opowiedział o tegorocznym nobliście z dziedziny medycyny i fizjologii – Svante Pääbo, który zsekwencjonował genom neandertalczyka i jest pionierem dziedziny biologii badającej przeszłość dzięki analizom DNA z próbek kopalnych. W trakcie wykładu dowiedzieliśmy się też, jakie są czynniki ryzyka wystąpienia chorób onkologicznych. Pani Profesor zaprezentowała wiele zdjęć, które obrazowały częstość diagnozowania różnych nowotworów u kobiet i mężczyzn. Następnie poznaliśmy cechy nowotworów i różnice w nazewnictwie między określeniami polskimi, np. raki, mięsaki i chłoniaki oraz angielskimi, gdzie wszystkie nowotwory są tłumaczone jako cancer. Spotkanie zakończyliśmy pytaniami uczniów i podziękowaniem. Wykład Pani Profesor Ewy Bartnik był bardzo interesujący i cieszymy się, że mogliśmy wziąć w nim udział.

E_Bartnik_14_11_22_1
E_Bartnik_14_11_22_2