W dniach 22-25 września miałem przyjemność reprezentować naszą szkołę na VIII Kongresie Młodych Matematyków Polskich, który miał miejsce w Łodzi. Wydarzenie to zebrało młodych pasjonatów matematyki z całej Polski oraz znamienitych prelegentów.

Tematyka wykładów była zróżnicowana: od przekształceń geometrycznych, poprzez kombinatorykę i rachunek prawdopodobieństwa, aż do relacji między matematyką a symboliką wschodniej filozofii. Sprawie towarzyszyła także XLIV edycja Konkursu Uczniowskich Prac Matematycznych. Uczestnicy mieli możliwość wysłuchać prelekcji jego finalistów, które miały na celu przedstawienie ich prac. Ostatniego dnia kongresu odbyło się uroczyste wyłonienie zwycięzcy i wręczenie nagród. Nie zabrakło również matematyki stosowanej. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele kół naukowych Politechniki Łódzkiej, którzy przedstawili swoje projekty. Jednym z nich był prototyp protezy ręki, który w bliskiej przyszłości może zrewolucjonizować rynek dzięki swoim niskim kosztom produkcji. A to wszystko dzięki matematyce!

Kongres z pewnością mogę zaliczyć do udanych. Znalazłem wiele interesujących treści, które zachęciły mnie do zgłębiania nowych gałęzi matematyki. Pojawił się tam także temat bardzo bliski memu sercu - algorytmika. Udało mi się nawet zrobić zdjęcie z prelegentem, Tomaszem Czajką, który jest swego rodzaju sławą w środowisku.

Wszystkim zainteresowanym matematyką zdecydowanie polecam udział w kolejnych edycjach!

20220922_171342
20220922_181016