Od 24 września do 2 października razem z dr M. Rojewską odwiedziłem Dolinę Krzemową w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Razem z nami wyjechało 49 innych uczennic i uczniów najlepszych liceów oraz jednego technikum z całej Polski. Odbyliśmy tę podróż dzięki temu, że zostaliśmy stypendystami Queen Hedvig Scholarship.

Podczas wyjazdu mieliśmy okazję rozmawiać z wybitnymi uczonymi oraz ludźmi pracującymi w największych światowych korporacjach. Na szczególne wyróżnienie zasługują Steven Cieszynski (były dyrektor SRI International) oraz Tomer Cohen (wiceprezes i Chief Product Officer korporacji LinkedIn). Obaj okazali się być osobami z wielką wiedzą i pomocnymi radami w kwestii planowania kariery zawodowej. Najbardziej zapadło mi w pamięć jedno zdanie Tomera: „W moim domu naprawiało się rzeczy; dzisiaj, gdy coś się zepsuje, kupuje się nowe. Jeśli chce się coś w życiu osiągnąć, nie można iść na skróty i oczekiwać sukcesów”. Nie zabrakło też polskich akcentów w samym sercu Doliny Krzemowej. Gdy odwiedziliśmy Uniwersytet Stanforda, zobaczyliśmy kampus i spotkaliśmy się ze studentami z Polski, którym udało się dostać na jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie. Julka, Filip i Michał podzielili się z nami swoimi historiami i tym, jak się tam dostali i co musieli zrobić. Rozmawialiśmy również z polskimi pracownikami Google’a w jego siedzibie głównej. Okazało się, że nawet po polonistyce i pedagogice można znaleźć zatrudnienie w technologicznym gigancie. Ponadto byliśmy też na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, w San Francisco Museum of Modern Art, California Academy of Science, Computer History Museum i innych.

Podczas tego tygodnia skierowaliśmy się również do miejsc znanych chyba wszystkim. Mieliśmy okazję zobaczyć najwyższe drzewa rosnące na naszej planecie – sekwoje wiecznie zielone – w Redwood National and State Parks. Nie zabrakło też rozpoznawalnych budowli takich, jak most Golden Gate czy więzienie Alcatraz. Choć nasz grafik dnia był napięty, to każdego dnia znajdował się czas, aby pozwiedzać San Francisco, w którym mieszkaliśmy. Charakterystyczna różnica wysokości, tramwaje wspinające się po stromych ulicach i bliskość oceanu tylko dodawały uroku miastu. Przedostatniego dnia, już w Los Angeles skąd wylatywaliśmy do Polski, na pożegnanie ze Stanami wszyscy poszliśmy wieczorem nad Pacyfik, żeby wspólnie poskakać na falach i zakończyć naszą podróż po Kalifornii.

Swoje spostrzeżenia oraz emocje, jakie towarzyszyły tygodniowemu pobytowi, uczniowie relacjonowali na bieżąco w mediach społecznościowych. Poniżej prezentujemy tylko wybrane wpisy. Pełna relacja na Facebooku i Instagramie Queen Hedvig Scholarship.

https://www.facebook.com/queenhedvigscholarship

https://www.instagram.com/queen.hedvig.scholarship/

A wszystko to było możliwe dzięki Organizatorowi Głównemu: Queen Hedvig Academy, Współorganizatorowi: Fundacji im. Księcia Józefa Poniatowskiego Wspomagania i Rozwoju Nowoczesnej Szkoły oraz przy ogromnym wsparciu Sponsorów: EY, Fundacji ORLEN, KGHM i Darczyńców: Fundacji PKO, Polskich Linii Lotniczych LOT, Fundacji Grupy PKP.

Była to dopiero pierwsza edycja, ale mam nadzieję, że organizatorzy na niej nie poprzestaną i już za rok będzie miał miejsce kolejny wyjazd. Źródła zbliżone do oficjalnych nieśmiało donoszą, że kierunkiem drugiej edycji może być Wschodnie Wybrzeże i Nowy Jork, warto więc aplikować do tego programu.

Tekst: Tadeusz Szymański, kl. 4D

Zdjęcia: p. M. Rojewska

QHS (2)
QHS (3)
QHS (4)
QHS (5)
QHS (6)
QHS (7)
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6