ROK SZKOLNY 2018/2019

Wrzesień – grudzień

Udział w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa - zakupy, realizacja wymagań.

23 – 31 października

Święto Biblioteki w Międzynarodowym Miesiącu Bibliotek Szkolnych

Otwarcie punktu book-crossingu (z inicjatywy Samorządu Szkolnego)

Listopad

Udział w akcji „Upoluj książkę”

Wystawa wspomnieniowa „Odeszli w minionym roku”

Wystawy rocznicowe (100 lat niepodległej Polski)

Realizacja projektu „Władysławiacy czytają Herberta”  (26 listopada)

Styczeń

Prezentacja w wyznaczonym miejscu w bibliotece wszystkich książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Luty

Prezentacja wystawy „Losy pisarzy, losy książek”  na „Dzień Języka Polskiego”

Wystawa zielników przygotowanych przez uczniów klasy III D


Biblioteka jest otwarta dla czytelników każdego dnia. 

Poniedziałki: 7:50 - 15:50

Wtorki: 7:50 - 15:50

Środy: 7:50 - 12:50 (zmienne)

Czwartki: 7:50 - 15:50

Piątki: 7:50 - 14:50


Biblioteka szkolna jest pracownią uczniów i nauczycieli, miejscem cichej pracy, czytania, zbierania materiałów z różnych źródeł zarówno tradycyjnych jak i internetowych. Biblioteka szkolna każdego dnia jest otwarta dla czytelników. Mamy bogaty i różnorodny księgozbiór. Można w nim znaleźć  lektury, pozycje popularnonaukowe z różnych dziedzin, repetytoria z przedmiotów szkolnych, literaturę piękną, fantastykę, a nawet klasykę dziecięcą.

W bibliotece znajdują się dwie czytelnie: w pierwszej znajdziecie 5 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu oraz 5 miejsc do samodzielnej nauki i lektury czasopism. w drugiej znajduje się 5 miejsc do cichej pracy, z bezpośrednim dostępem do części księgozbioru podręcznego

Całość księgozbioru podręcznego zgromadzonego w obu czytelniach liczy sobie około 1000 vol. Pozycje z księgozbioru podręcznego w razie potrzeby można wypożyczyć do domu, na warunkach ustalonych z nauczycielem bibliotekarzem.

W każdej czytelni jest do dyspozycji komplet szachów.

Biblioteka dysponuje księgozbiorem ponad  23 tysięcy woluminów, a także zbiorami multimedialnymi dla celów dydaktycznych w liczbie ponad 400 jednostek inwentarzowych.

Nasze zbiory są wciąż uzupełniane bieżącymi zakupami. Są to zarówno lektury jak i inne pozycje z literatury pięknej i popularnonaukowej. Istotnym źródłem wzbogacania naszych zbiorów są również liczne dary przekazywane do biblioteki przez osoby prywatne i różne instytucje.

Książki można wybierać samodzielnie (wolny dostęp) lub poprosić o pomoc nauczyciela bibliotekarza

Biblioteka szkolna prenumeruje 19 tytułów czasopism (w tym część stanowią czasopisma metodyczne dla nauczycieli). Dodatkowo dysponujemy czasopismami przekazywanymi szkole przez instytucje lub osoby prywatne. W czytelni dostępne są następujące tytuły: 

Gazety codzienne:

* Rzeczpospolita

* Gazeta Wyborcza 

   oraz

Aura, Biuletyn IPN: Pamięć.pl, Charaktery, Cogito, Delta, Kino, Matematyka, Perspektywy, Polonistyka, Świat Nauki, Wiadomości Historyczne, Wiedza i Życie

Czasopisma mogą być wypożyczane do domu.

Zbiory Biblioteki szkolnej są komputeryzowane (w bazie znajdują się opisy książek wprowadzonych do księgozbioru od roku 2008 do chwili obecnej). W roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęło się wypożyczanie w oparciu o program komputerowy dla bibliotek szkolnych MOL Optivum

CO JESZCZE WARTO WIEDZIEĆ?

Biblioteka naszej szkoły ma długoletnią tradycję. Gromadzone przez wiele lat zbiory, choć nie zachowały się do dziś w całości, cieszą oko prawdziwymi skarbami. Najstarsze w naszych zbiorach pozycje to między innymi:

Słownik języka polskiego Samuela Bogumiła Lindego: tom 3 wydany w roku 1857, tom 5 wydany w roku 1859

Album wydany dla uczczenia Mikołaja Kopernika w roku 1873

Dzieła Aleksandra Fredry - tomy wydawane od roku 1880.

Wiele cennych pozycji to wydawnictwa z początku XX wieku (z adnotacją o zezwoleniu cenzury carskiej na druk),liczne są także książki wydane w okresie międzywojennym.

Szczególną część zbiorów bibliotecznych (tzw. zbiory specjalne) stanowią: 

publikacje książkowe nauczycieli oraz absolwentów naszej szkoły.

wycinki prasowe dotyczące szkoły

drobne publikacje prasowe uczniów i nauczycieli 

dokumenty  życia społecznego szkoły

Wiele pozycji w naszych zbiorach opatrzonych jest autografami. Takich pozycji mamy już ponad 120. Wśród nich są książki z autografami min. Czesława Miłosza, Władysława Bartoszewskiego, Adama Zagajewskiego ,Janusza Tazbira, Barbary Wachowicz, Hanny Krall,  Janusza Głowackiego, Wojciecha Tochmana, Szymona Hołowni, Rafała Kosika czy Anny Brzezińskiej. To przede wszystkim pamiątki spotkań tych twórców z uczniami naszej szkoły, głównie podczas corocznego Tygodnia Kultury.

Od 2004 roku, w październiku biblioteka obchodzi swoje Święto. To okazja, aby tym mocniej zwrócić uwagę na jej istnienie i działanie na terenie szkoły. Można w tym czasie obejrzeć  prezentacje ostatnio zakupionych nowości, wystawę wybranych cymeliów (czyli szczególnie cennych, najstarszych pozycji z naszego księgozbioru), a także inne wystawy tematyczne. Czasem odbywają się też spotkania z zaproszonymi gośćmi związanymi ze światem książki.

Wciągu roku szkolnego prezentowanych jest kilkanaście wystaw o różnej tematyce.

Pracę biblioteki regulują zapisy w Statucie Szkoły oraz Regulamin zatwierdzony przez Dyrektora Szkoły.


P3210034
P3210031
P3210041
P3210040
P3210044
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5

Wolontariat podczas „Zielonej Szkoły”

Klasa 2 B w tym roku pojechała do Smołdzina, niewielkiej miejscowości na północy Polski, niedaleko Morza Bałtyckiego. Podczas naszego pobytu w Słowińskim Parku Narodowym  postanowiliśmy poświęcić swój wolny czas i zrobić coś dla środowiska: sprzątaliśmy las, plaże oraz wydmy. Zebraliśmy sporo śmieci i innych zanieczyszczeń. Klasa połączyła przyjemne z pożytecznym, przysługując się tym samym ochronie przyrody.

tekst: Maria Skobudzińska, kl. 2 B


14 PZU PÓŁMARATON WARSZAWSKI

W dniach 28 - 31 marca grupa uczniów naszej szkoły brała udział w wolontariacie podczas 14 PZU Półmaratonu Warszawskiego. Pomagaliśmy w biurze zawodów, podczas przygotowania trasy oraz w grupie info.

Fotorelację można obejrzeć tutaj: https://www.facebook.com/pg/wolontariatFMW/photos/?tab=album&album_id=2119074411504125

 

tekst: Mateusz Wasilewski, kl. 2C


Zbiórka książek

19 grudnia w naszym liceum zakończyła się zbiórka książek, przeznaczonych do biblioteczek fundacji Rak’n’Roll na oddziałach onkologicznych. Akcja miała na celu umożliwienie cierpiącym na choroby nowotworowe oderwanie się od otaczającej rzeczywistości i zagłębienie w świat fantazji czy reportażu. Zbiórka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony uczniów, czego potwierdzeniem było ponad 100 książek i innych artykułów (m.in. gier planszowych), które zostały przekazane przez klasę I A głównym organizatorom. Dziękujemy za udział w akcji wszystkim uczniom i zachęcamy do dalszej działalności wolontariackiej! 

    

tekst i zdjęcia: Wiktoria Kokoszka, kl. I A


Świąteczna pomoc klasy III C

Na początku grudnia 2018 roku uczniowie klasy III C przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sulejówku. Zebrane fundusze zostały przeznaczone na przedświąteczną pomoc dla potrzebujących. Dzięki temu wiele osób, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, a wśród nich szczególnie najmłodsi, na przekór złemu losowi mogło poczuć prawdziwą magię świąt Bożego Narodzenia. 

tekst: Piotr Mazowiecki, kl. III C


Jak obchodziliśmy Światowy Dzień Wolontariusza?

5 grudnia 2018 roku z okazji Dnia Wolontariusza w naszej szkole, pod opieką pani Marty Kubik, z inicjatywy uczennic klasy 3 B - Marceliny Dembińskiej i Karoliny Kryś oraz klasy 3 D - Kasi Małysz i Agaty Fusiarz, odbyło się spotkanie dotyczące dawstwa szpiku. Uczniowie klas trzecich oraz łącznicy wolontariatu mieli możliwość dowiedzieć się o wymaganiach, jakie musi spełnić dawca, poznali fundację, do której mogą się zgłosić, a także bliższy stał im się problem nowotworów krwi w Polsce i na świecie. Po wykładzie wielu uczniów wyraziło chęć zgłoszenia się jako potencjalni dawcy szpiku. 

Tego dnia odbył się również kiermasz ciast, z którego dochód (186 złotych) został przekazany na potrzeby Fundacji DKMS. 

We współpracy z Samorządem Uczniowskim przeprowadziliśmy również akcję Góra Grosza. Dziękujemy wszystkim za włączenie się do akcji.

   

tekst: Agata Fusiarz, kl. 3 D

zdjęcia: p. Marta Kubik


Pomoc Schroniskowym Bidulom z Fundacji Azylu pod Psim Aniołem

W dniach 19-30 listopada przeprowadziliśmy szkolną zbiórkę na rzecz podopiecznych Schroniskowych Biduli z Fundacji Azylu pod Psim Aniołem. Dzięki Wam, Drodzy Uczniowie i Nauczyciele, zebraliśmy mnóstwo potrzebnych rzeczy: karmę suchą i mokrą, smycze, miski, żwirek, kuwety, koce i kołdry oraz wiele, wiele innych rzeczy, które przekazaliśmy na ręce pani Agnieszki Wnuczek, a ona dostarczyła je do najbardziej potrzebujących schronisk dla psów i kotów. Brawo!

tekst: p. Marta Kubik


12 czerwca klasa 2 B zorganizowała kiermasz babeczek - akcję klasową, mającą na celu wsparcie Hospicjum Opatrzności Bożej w Wołominie. Uczniowie przygotowali własnoręcznie domowe słodkości, aby później sprzedawać wypieki na długich przerwach. Kiermasz zyskał spore zainteresowanie, udało nam się zebrać aż 390 zł. Kwota ta trafi do hospicjum na zakup najpotrzebniejszych rzeczy. 

 

tekst: Karolina Kryś, kl. 2 B


Podziękowanie


DZIEŃ CZEKOLADY

W czwartek, 12 kwietnia klasa 2 Gb przygotowała słodkie atrakcje z okazji Międzynarodowego Dnia Czekolady. Na czwartej i piątej przerwie można było nabyć różne czekoladowe ciasta. Pod niektórymi talerzykami zostały umieszczone złote bileciki, które uprawniały do odbioru nagrody - tabliczki czekolady. Ponadto w  różnych miejscach w szkole ukryte zostały wiadomości zakodowane okolicznościowym szyfrem ‘czekoladka’. Udało nam się zebrać łącznie 350 zł – kwota ta została  przeznaczona na potrzeby Domu Dziecka nr 2 im. Janusza Korczaka przy ul. Jaktorowskiej 6.

tekst: Hanna Wieczorek, kl. 2 Gb


BRANSOLETKI PAH-u

W dniach 8-13 kwietnia 2018 roku wolontariusze z klasy II D rozprowadzali w naszej szkole gumowe bransoletki przy współpracy z Polską Akcją Humanitarną. Dochód ze sprzedaży z każdego z czterech różnych kolorów był przeznaczony na inny cel: edukację, walkę z głodem, pomoc wodno-sanitarną bądź pomoc natychmiastową. W akcję bardzo chętnie włączyli się uczniowie oraz nauczyciele, którzy, nabywając bransoletkę, wspierali pomoc dla ludzi, którzy nie mają zapewnionych podstawowych warunków niezbędnych do życia. Udało się sprzedać 160 bransoletek, zbierając tym samym wysoką kwotę 800 złotych. Największa część została przekazana na niesienie pomocy wodno-sanitarnej.

tekst: Anna Jastrzębska, kl. II D

  


Bal na powitanie wiosny w przedszkolu nr 163

W dniu 21 marca 2018 roku grupa uczniów z klasy 2 C w ramach klasowej akcji wolontariatu przeprowadziła bal na powitanie wiosny dla dzieci z warszawskiego Przedszkola nr 163. Trwająca ponad godzinę zabawa zatytułowana „Witaj Pani Wiosno!” składała się z wielu aktywności dla dzieci, konkursów z atrakcyjnymi nagrodami, wspólnego tańca oraz - oczywiście - powitania prawdziwej Pani Wiosny, która wysłuchała również przygotowanych specjalnie dla niej przez dzieci wierszyków i piosenek. Wiosenny charakter imprezy podkreślały też kolorowe elementy stylizacji prowadzących. Już po zakończeniu balu wszyscy, a szczególnie najmłodsi uczestnicy, byli zadowoleni z tak nietypowej formy świętowania nadejścia nowej pory roku. Znalazło to wyraz w podziękowaniach przekazanych klasie przez dyrekcję przedszkola. Warto także zaznaczyć, że w przygotowaniach do balu, obejmujących przede wszystkim wykonanie kwiecistych dekoracji, aktywnie brała udział cała klasa.

tekst: Piotr Mazowiecki, kl. 2 C
zdjęcie: Wojciech Kupiec, kl. 2 C


Podsumowanie Wielkanocnej Akcji Paczka 2018

W ubiegłym tygodniu, 7 marca, zakończyliśmy zbiórkę darów dla Polaków mieszkających  na Kresach współorganizowaną przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty,  Fundację „Kresy w Potrzebie – Polacy Polakom” oraz Mazowiecką Wojewódzką Komendę Ochotniczych Hufców Pracy w Warszawie. Zebrane w tym roku produkty trafiły do punktu zbiórki w Aninie, w Liceum Ogólnokształcącym nr XXVI przy ul. Alpejskiej 16, skąd jeszcze przed Wielkanocą, trafią do rodaków mieszkających w obwodzie grodzieńskim na Białorusi (m.in. w Grodnie, Nowogródku, Iwiu, Hoży oraz Lidzie). 

Dzięki zaangażowaniu się wszystkich klas, rodziców i nauczycieli naszej szkoły udało się zebrać  ogromną ilość różnych produktów (żywność, słodycze, chemię domową, kosmetyki uniwersalne, podstawowe medykamenty, zabawki, ubrania dziecięce, kalendarze ścienne). Dziękujemy również za 40 ręcznie robionych kartek z życzeniami wielkanocnymi.

Bardzo dziękujemy za zaangażowanie.

W załączeniu zestawienie zebranych darów. 

tekst: p. Marta Kubik


W ramach klasowej akcji wolontariatu jako uczniowie 3C postanowiliśmy zrobić coś oryginalnego. W 10 osób wybraliśmy się do domu opieki społecznej na Starym Mieście. Na początku wizyty przedstawiliśmy krótkie jasełka, które bardzo spodobały się mieszkańcom ośrodka. Po dużych owacjach rozpoczęło się wspólne kolędowanie, a na koniec zrobiliśmy sesję zdjęciową. Przez całe spotkanie uśmiech nie schodził nam z twarzy. Wydawałoby się, że to my daliśmy swój czas, lecz tak naprawdę otrzymaliśmy dużo więcej - piękny przykład radości z małych rzeczy i doceniania tego, co się posiada. 

W akcji wzięli udział: Stasiek Dawidziuk, Weronika Pawlus, Emilka Niedzieska, Alicja Zakrzewska, Hubert Bochenek, Małgosia Tyminska, Michał Nidecki, Monika Pieniak, Natalka Raczkowska (3A) i Marysia Gancarczyk.

   

tekst: Maria Gancarczyk, kl. 3 C


Akcja klasowa 3 Gb

W poniedziałek 18 grudnia 2017 roku uczniowie z klasy 3gb zakończyli organizację akcji klasowej. Miesiąc wcześniej zdecydowaliśmy, że wesprzemy fundację Pomagamy Mikołajowi i wyślemy prezenty bożonarodzeniowe potrzebującym dzieciom z okolic Ostrołęki. Wspólnie ustaliliśmy budżet, zebraliśmy pieniądze i wybraliśmy dwa listy napisane przez dzieci. Następnie kupiliśmy prezenty - od lalek, poprzez wymarzony helikopter na pilota, aż po słodycze. W piątek 15 grudnia zapakowaliśmy paczki i napisaliśmy list do dzieci od Świętego Mikołaja. Po poniedziałkowych lekcjach zanieśliśmy paczki do biura fundacji na ulicy Dobrej 5/2 w Warszawie.

tekst: Anna Wróbel, kl. 3 Gb


Akcja klasowa 1 c

Klasa 1 c w dniach 6-8 grudnia 2017 zbierała przedmioty na szlachetną paczkę dla Pana Marka. Klasie udało się zebrać wiele rzeczy (o wartości przeszło 3 300 zł.), które z pewnością przydadzą się Panu Markowi. Właściwie zebraliśmy wszystko, o co prosił: płyty gipsowe, panele, drzwi, ciepłą kurtkę, buty zimowe i sportowe, bluzę polarową, spodnie dresowe, bieliznę, skarpety, kołdrę, poduszkę, pościel, koce, ręczniki, żywność, środki czystości, a nawet karmę dla pieska. Od środy do piątku koleżanki i koledzy z klasy przynosili rzeczy, wszystko zostało zapakowane w 7 dużych kartonów, które odwieźliśmy wspólnie z Tatą Ali oraz Andrzejem i Karolem na miejsce zbiórki. Materiały wielkogabarytowe (o wadze ponad 1 tony) dostarczone zostały już w piątek do magazynu. Pan Marek prosił o rzeczy najbardziej potrzebne, nie wyraził żadnych specjalnych życzeń - udało mi się jednak uzyskać od Pani Julii- wolontariuszki oraz Pana Andrzeja - opiekuna informację, że Pan Marek marzy o maszynce do strzyżenia włosów i to marzenie udało się nam również spełnić.

tekst: Mateusz Wasilewski, kl. 1C


Akcja klasowa 2 A

12 października 4 uczniów klasy 2 A - Michalina Kłyszewska, Dawid Świadkowski, Weronika Tkaczyk, Danuta Wiśniewska - udało się do Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ulicy Kopernika. Umililiśmy czas małym pacjentom, grając z nimi w gry planszowe i czytając im książki. 14 grudnia udaliśmy się ponownie do tego samego szpitala (w zmienionym składzie: Michalina Kłyszewska, Anna Gocławska, Weronika Tkaczyk, Danuta Wiśniewska, Dawid Świadkowski i Natalia Wilczyńska). Tym razem z dziećmi przygotowywaliśmy przeróżne ozdoby świąteczne - bombki, gwiazdki, łańcuchy. 

tekst: Weronika Tkaczyk, kl. 2A


Finał zbiórki nakrętek w roku szkolnym 2016/2017

Dzięki Waszemu zaangażowaniu, w ubiegłym roku szkolnym, zebrana ilość nakrętek pozwoliła pomóc Magdalenie, podopiecznej Żoliborskiego Stowarzyszenia Dom-Rodzina-Człowiek. Bardzo dziękujemy za każdą nakrętkę i liczymy na Wasze wsparcie również w tym roku – pomoc dla Krzysztofa (zakup protez). 

Zebrane nakrętki możecie przynosić i zostawiać w podziemiach szkoły obok siłowni. 

tekst: p. Marta Kubik


Wolontariat szkolny jest inicjatywą pedagogów skierowaną do ludzi młodych, którzy chcą pomagać najbardziej potrzebującym, reagować czynnie na potrzeby środowiska, inicjować działania w środowisku szkolnym i lokalnym, wspomagać różnego typu inicjatywy charytatywne, kulturalne. Opiekę nad wolontariatem szkolnym sprawują nauczyciele wyznaczeni przez Dyrektora VIII Liceum  Ogólnokształcącego.

Każda z klas deleguje dwóch chętnych uczniów pełniących funkcje klasowych koordynatorów wolontariatu. Koordynatorzy klasowi są zobowiązani do czynnego uczestniczenia w pracach wolontariatu. Spotkania koordynatorów nauczycieli z koordynatorami klasowymi odbywają się regularnie w  środy na długiej przerwie o godz. 11.30. Celem spotkań jest omawianie, organizowanie i podsumowywanie akcji wolontariatu. Koordynatorzy klasowi przekazują istotne informacje swoim kolegom i koleżankom w klasie. Każdy uczeń może angażować się we wszystkie formy działalności wolontariatu szkolnego. 

Wolontariat szkolny realizuje swoje cele poprzez akcje stałe:

  • pomoc w nauce uczniom Szkoły Podstawowej nr 73 im. Stefana Batorego przy ul.  Białostockiej 10/18,
  • czytanie bajek i organizowanie zabaw w ramach akcji ‘Poczytaj mi, starszy kolego’ podopiecznym praskich przedszkoli na ul. Jagiellońskiej 28, Markowskiej 18 a, Ratuszowej 21 oraz Ratuszowej 8a
  • i  akcje jednorazowe, m.in.:
  • współpraca z Hospicjum w Wołominie;
  • okazjonalnie wspieranie Domów Dziecka;
  • inne formy działalności wynikające z bieżących potrzeb.

Szkolny wolontariat stara się również co roku 5 grudnia obchodzić Dzień Wolontariusza. Ponadto w ciągu roku szkolnego trwają akcje zbierania makulatury i nakrętek, dzięki którym  zostaje zakupiony sprzęt potrzebny osobom niepełnosprawnym. 

Dodatkowo każda klasa przeprowadza swoją akcję pomocy innym (np. regularna pomoc w schronisku dla zwierząt, pomoc w nauce w ogniskach wychowawczych, zorganizowanie warsztatów artystycznych w szpitalu, przygotowane paczki dla potrzebującej rodziny itp.).

Serdecznie zachęcamy wszystkich uczniów naszej szkoły do włączania się w prace szkolnego wolontariatu i czerpania satysfakcji z pomagania innym. 

Opiekę nad szkolnym wolontariatem w roku szkolnym 2019/2020 pełnią:

p. Agnieszka Dąbrowska

p. Marta Kubik


Regulamin wolontariatu 

nr lekcji poniedziałek-czwartek piątek
0 7.10-7.55 7.10-7.55
1 8.00-8.45 8.00-8.45
2 8.55-9.40 8.55-9.40
3 9.50-10.35 9.50-10.35
4 10.45-11.30 11.00-11.45
5 11.50-12.35 11.55-12.40
6 12.55-13.40 13.00-13.45
7 13.50-14.35 13.55-14.40
8 14.45-15.30 14.50-15.35

Wykaz podręczników obowiązujących w roku szkolnym 2017/2018: