We wtorek, 9 października 2018 r., uczniowie klasy II B wraz z p. Renatą Karwowską oraz p. Wawrzyńcem Koftą wybrali się na wycieczkę do Łodzi, której tematem przewodnim były jej kulturowe koloryty.

Pierwszym punktem na naszej trasie była filmowa lekcja muzealna w Muzeum Kinematografii, która ukazała nam świat science-fiction zza kulis. Szczególną uwagę poświęcono wielkim potworom, które stanowiły znaczący motyw w kulturze XX wieku. Proces produkcji scen, budzących przerażenie bądź wywołujących sarkastyczny uśmiech na twarzy, został omówiony w bardzo klarowny i przystępny dla nas sposób, gdyż opisywane zjawiska były na bieżąco ilustrowane  fragmentami wybranych klasyków gatunku.

Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie całego obiektu, w którym się znajdowaliśmy. Muzeum obejmuje dawną rezydencję fabrykanta Karola Scheiblera, okazały budynek przylegającej do niej dawnej wozowni, która obecnie jest wyposażona w aparaturę projekcyjną najnowszej generacji, a także niegdysiejszą stajnię, gdzie znajdują się pracownie, część magazynów i pomieszczenia biurowe.

Po kilku godzinach spędzonych w Muzeum Kinematografii wraz z przewodnikiem wyruszyliśmy na spacer najdłuższą ulicą handlową w Europie, czyli ul. Piotrkowską, co było wspaniałą okazją do zgłębienia historii miasta i jego mieszkańców. Podczas wędrówki zobaczyliśmy m.in. Łódzką Aleję Gwiazd Kina, Pasaż Róży oraz tworzoną od 1995 roku Galerię Rzeźb Sławnych Łodzian, w której skład wchodzi 5 rzeźb wykonanych z brązu. Podczas spaceru tą najsłynniejszą ulicą Łodzi, nie sposób ominąć pomników. Naszą uwagę przykuła ,,Ławeczka Tuwima” ze względu na krążącą miejską legendę, która mówi o tym, iż potarcie jego nosa przynosi szczęście. 

Następnie wybraliśmy się do ogromnego Kompleksu Rozrywkowo-Handlowego Manufaktura będącego niegdyś imperium przemysłowym Izraela Poznańskiego, a także do znajdującego się obok niego Muzeum Sztuki – ms2, gdzie na powierzchni ponad 3000 m2 budynku, zgromadzono imponującą, jedną z najbogatszych w Europie, kolekcję sztuki XX i XXI wieku. Zwiedzanie tego obiektu było zwieńczeniem naszej całodniowej wycieczki dydaktycznej, która z pewnością przybliżyła nam niezwykle różnorodne kulturowo miasto, jakim jest Łódź.

   

tekst: Natalia Bylak kl. II b

zdjęcia: Kamila Wołonciej, kl. II b