W dniach 4-6 października 2017 r. klasa III d pod opieką pani Małgorzaty Chmurskiej i pana Edwina Żuczkowskiego opuściła mury Władysława IV, by móc na własne oczy doświadczyć piękna dawnej stolicy Polski - Krakowa.

Niezmiennymi od lat symbolami miasta koronacyjnego królów Polski są: ratusz, Kościół Mariacki, renesansowe sukiennice oraz pomnik Adama Mickiewicza. Piętro sukiennic zajmują obecnie wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku, które mieliśmy okazję podziwiać, zaś we wnętrzu Kościoła Mariackiego zachwycił nas wspaniały ołtarz Wita Stwosza ukazujący scenę Zaśnięcia NMP. Podążając szlakiem wybitnych Polaków, zwróciliśmy uwagę na znajdujący się w kościele pod wezwaniem św. Franciszka monumentalny witraż Stanisława Wyspiańskiego. Nie ominęło nas również zwiedzanie centrum życia kulturalnego Krakowa, czyli Kazimierza.

Spacer po tej części miasta oraz odwiedziny w synagodze stanowiły świetną okazję do zapoznania się z historią krakowskich Żydów. Czas na chwilę zadumy przyszedł z kolei, gdy wspólnie zgromadzeni stanęliśmy w Krypcie Zasłużonych umiejscowionej w Kościele na Skałce. Oglądając groby wybitnych Polaków, począwszy od wielkiego kronikarza Jana Długosza aż do współczesnego poety Czesława Miłosza, pozwoliliśmy sobie na moment refleksji, rozważając w milczeniu wypisany na płycie cytat: „A dbałość o naukę jest miłość”. Z żalem pożegnaliśmy Kraków, wzbogaceni o nowe wspomnienia i wiedzę na temat historii naszej Ojczyzny.

tekst: Joanna Dąbrowska, kl. III d